3D tisk podává pomocnou ruku

Technologie 3D tisku zažila během posledních několika let obrovský boom a získala si miliony nadšených fanoušků po celém světě. Každoročně vznikají desítky nových projektů, které přinášejí do této oblasti technologické inovace, další způsoby využití nebo dokonce nové tiskárny. Na trhu jsou tedy k dostání různě kvalitní 3D tiskárny. Od čínských kopií za pár stovek dolarů, až po tiskárny od světových gigantů, jako je například Hawlett-Packard.

Dnešní článek je o projektu ENABLING THE FUTURE, což je globální síť zhruba 8000 nadšenců složená z inženýrů, designérů, protetiků, učitelů, studentů, ale i rodičů, kteří navrhují a tisknou protézy horních končetin pro ty, co nemají přístup ke správné lékařské péči nebo si nemohou dovolit protézu vyrobenou konvenčními metodami.

Dobrovolníci z e-NABLE komunity tisknou protézy pro postižené s vrozenými vývojovými vadami, pro pacienty po různých vážných onemocněních nebo pro lidi zasažené přírodními katastrofami a válkami.

Celý projekt vznikl v roce 2011, kdy Ivan Owen vytvořil funkční steampunkovou ruku, o které udělal krátké video na YouTube. Po vydání videa obdržel Ivan email od muže z Jihoafrické republiky, který při nehodě přišel o prsty na ruce a žádal o pomoc. Krátce poté přišel další email s žádostí o pomoc, tentokrát se jednalo o chlapce, který se narodil bez prstů na pravé ruce. Ivan se začal zkoumání protetiky věnovat naplno a brzy přišel s prvním prototypem, rozhodl se kontaktovat firmu s 3D tiskárnami, která mu poskytla 2 nové tiskárny a společně vytvořili úplně první funkční protézu pro malého chlapce. Zde odstartoval celý projekt ENABLING THE FUTURE.

Během prvních dvou let se komunita kolem Ivana rozrostla ze 100 členů na neuvěřitelných 7000, díky čemuž byla organizace schopna ročně vyprodukovat přes 2000 protéz pro lidi ve více než 45 zemích celého světa. Díky práci dobrovolníků byly všechny náhrady pro koncové uživatele zcela zdarma. Kromě Ivana stojí v čele organizace několik dalších dobrovolníků, mezi ty hlavní patří Jen Owen, což majitelka, zakladatelka a primární tvůrce obsahu stránek enablingthefuture.org, dalšími výraznými představiteli jsou Jon Schull, Jeremy Simon a Maria Esquela, kteří se starají o správu webové aplikace, návrhy designů a mentorskou činnost.

Dnes na webových stránkách naleznete velké množství designů protéz společně s tutoriály a podrobnými informace, které vám umožní se snadno a rychle zapojit do spolupráce. Jediné, co potřebujete, je 3D tiskárna a drobný finanční obnos, který jste ochotni zaplatit za součástky potřebné ke složení protézy.

ENABLING THE FUTURE samozřejmě není jediná nezisková organizace, která se zabývá výrobou náhrad pro postižené, stačí se podívat na internet a rychle naleznete organizace se stejným, nebo podobným úmyslem jako má právě e-NABLE. Příkladem je organizace limbitless-solutions.org, která vytváří velmi kvalitní myoelektrické protézy. Robert Downey Jr. se dokonce zúčastnil předání jedné takové protézy malému chlapci. Protéza byla totiž navržena podle jedné z jeho nejznámějších filmových rolí, role Iron Mana. (celý článek společně s videem naleznete zde: https://3dprint.com/50693/robert-downey-jr-iron-man-arm/)

Autor designu: Albert Manero

Tento článek se dotýká problematiky financování a způsobu výroby protéz v dnešní společnosti. Pojišťovny sice v určitém množství protézy pacientům hradí, ale jedná se o zdlouhavý proces, který může trvat až několik měsíců, neboť pro pacienty starší 18 let musí dojít ke schválení revizním lékařem. Nejčastěji schváleným typem protéz jsou standartní protézy s kosmetickým nebo mechanickým jádrem, na jejichž uhrazení má pacient nárok jednou za 2 roky. U myoelektrických protéz je to jednou za 5 let a musí být splněna přísná kritéria. Příčinou takového přístupu pojišťoven jsou ekonomické důvody, neboť výroba protéz je velmi nákladná. 3D tisk by tyto náklady dokázal podstatně snížit, a zároveň by dokázal zrychlit výrobu. Dalším pozitivem je variabilita, kterou 3D tisk poskytuje. Pacienti by si mohli vybírat z obrovského množství designů bez obav z navyšování celkové ceny náhrady, a zároveň se cítili lépe s protézou, kterou si sami zvolili.

Toto téma je však stále spíše budoucnost, co však budoucnost není je projekt ENABLING THE FUTURE, proto se neváhejte podívat na jejich webové stránky a třeba to budete právě vy, kdo vytiskne protézu pro dalšího vděčného pacienta.