V rámci zákaznické podpory se někdy setkáváme s dotazy, co dělat nebo co je špatně, když mi v průběhu tisku začne přeskakovat extruder a vychává mi tisk.

Zkusili jsme tedy sepsat možné příčiny a řešení:

1) První vrstva je moc nízko - když je tryska příliš nízko nad podložkou, filament nevytéká a podávací kolečko tak může probrousit filament a extruder začne přeskakovat.

2) Příliš velký přítlak extruderu - extruder má velký přítlak a do filamentu se podávací kolečko zařezává hodně a při častých retrakcích tak může probrousit filament a extruder bude přeskakovat. Řešením je tedy nastavit správný přítlak, aby probíhalo pravidelné podávání. Pokud se tiskne flex filament, je třeba přítlak uvolnit. Naopak u PETG a ABS může být přítlak větší než u PLA.

3) Přicpaná tryska - tryska může být přicpaná nečistotami a prachem a tudíž skrz ní nevytéká dostatečné množství materiálu a opět může dojít k proboušení filamentu a extruder může přeskakovat. Řešením tedy může být pročištění trysky (buď jí vypálit, vyčistit nebo jí nahřát na 255°C a vyčkat chvíli, než vyteče materiál a nebo jí vyměnit za náhradní)

4) Velká rychlost tisku - pokud je rychlost tisku příliš vysoká a hotend nestíhá hotend materiál tavit, tak extruder přeskakuje. Řešením je zpomalení tisku nebo zvýšením teploty hotendu.

5) Rychlost retrakcí - v některých případech může velmi vysoká rychlost retrakcí způsobit, že podávací motor nestíhá a přeskakuje. Snížení rychlosti retrakcí může zamezit přeskakování motoru. Ideálně u direct extruderu 30mm/s a bowdenu do 60mm/s.

6) Nízká teplota hotendu - příčinou přeskakujícího podávacího motoru může být i nízká tisková teplota hotendu. Je třeba najít tak vhodnou teplotu pro tisk daného materiálu. 

7) Ofuk tisku - problém s tiskem může způsobit i zapnutí ofuku tisku, který fouká na trysku. Správně, by měl foukat pod trysku. Pokud fouká na trysku, ta se ochladí a materiál neprochází. Vypnutím tohoto ofuku zjistím, zda je příčinou. Pokud se potvrdí, že ofuk tisku ochazuje trysku, řešením je použití návleku na konec hotendu nebo použití jiného ofuku tisku.

Doprava ZDARMA při nákupu nad 1.000 Kč

Nabízíme dopravu ZDARMA po ČR prostřednictvím doručovací služby Zásilkovna, pokud nakoupíte zboží v hodnotě nad 1000 Kč. Pokud bude nákup nad 2.000 Kč, tak jsou i ostatní typy dopravy po ČR zdarma!