Skvělý hotend pro každého za přijatelnou cenu

Lite6 je mladší brácha hotendu v6. Vyrábí jej společnost E3D sídlící v Anglii.

Jedná se o oblíbený, cenově dostupný a především velmi kvalitní hotend. A to nejen pro začínající 3D tiskaře, ale i pro ty pokročilé.

Jeho cena činí 1040 Kč. Je to cena za kompletní sadu hotendu, včetně jeho elektroniky. Cena za originál je tak velmi přijatelná a mnohdy je nižší, než různé klony. Důkazem, jak je hotend oblíbený a kvalitní je jeho použití v různých typech tiskáren. Jako příklad uvedu světovou nejrozšířenější tiskárnu Průša i3 Plus http://shop.prusa3d.com/cs/3d-tiskarny/107-stavebnice-3d-tiskarny-original-prusa-i3-plus.html#_ga=1.257674435.912709301.1448111124

V balení naleznete:

1x tryska o  průměru 0,4 mm

1x heatsink (nerezových chladič)

1x heater block (hliníkový ohřívací blok)

1x tepelný senzor 100K Semitec 104GT2 NTC thermistor

1x 12V 25W heater cartrige – topné těleso

1x 12V 30x30x10mm větráček

4x šroubky, pro přišroubování větráčku

Šroubky pro topný blok

Plastová násada na chladič – lože pro větráček

Plastový uzávěr pro teflonovou hadičku

Teflonová hadička pro filament 1,75mm

Silikonový návlek

E3D lite6

Kompletní návod na sestrojení hotendu naleznete zde: http://wiki.e3d-online.com/wiki/E3D-Lite6_Assembly

Lite6 se od svého většího bráchy liší především konstrukčně a tím také i svými vlastnostmi. Rychlost tisku se u Lite6, díky kratší efektivní tavné zóně, pohybuje mezi 20 až 50mm/s narozdíl od hotendu v6, který dosahuje až 100mm/s. Podobné je to u teplot (vyšší teploty – šiřší možnosti použití různých materiálů). Lite6 má stanovené bezpečné teploty do 245°C (lze použít až 255°C). Díky tomu na lite6 nelze tisknout materiály jako jsou např. Nylon, Polykarbonát a materiál s uhlíkovými vlákny. Naopak výborné tiskové výsledky vykazuje s materiály PLA, ABS nebo průžnými materiály např. Ninjaflex.

Protože se jedná o celosvětově rozšířený hotend, existuje spoustu typů extruderů, které jsou pro tento hotend vytvořeny. Celou řadu jich naleznete na stránkách http://www.thingiverse.com/. A to i včetně varianty bowden.

Kovová konstrukce hotendu je velmi robustní a tolerantní k chybám začínajících uživatelů. Je jen velmi malá šance, že běžným používáním nebo např. pádem při montáři hotend poškodíte. Velkou toleranci Vám tento hotend prokáže, pokud jej omylem přehřejete, což je rozdíl oproti PEEK řešením. I díky nerezové oceli je celé těleso neuvěřitelně tepelně stabilní a v podstatě nelze poškodit přiloženým topným tělesem.

konstrukce lite6

Pokud se Vám stane, že poškodíte teplem nebo nekvalitním tiskovým materiálem teflonovou trubičku, lze ji velmi jednoduše vyměnit a dál pokračovat v 3D tisku. Náhradní teflonovou trubičku můžete zakoupit na našem eshopu zde.

Nespornou další výhodou tohoto hotendu je možnost výměny trysky za trysku s menším průměrem pro detailnější tisk nebo trysku s větším průměrem, pro rychlejší tisk. Opět nabídku náhradních trysek naleznete zde na našem eshopu.

prehled trysek

Pro zapálené 3D tiskaře máme v nabídce velmi výhodnout sadu trysek, která obsahuje všechny průměry. Můžete tak dle libosti přehazovat trysky.

sada trysek